Składniki
1 por
paczka śliwek kalifornijskich
puszka kukurydzy
torebka ugotowanego ryżu
pęczek koperku
sól, pieprz
majonez
Przygotowanie
śliwki i pora pokroić ,koperek drobno posiekać , wszystko razem połączyć.
I już.
1 por
paczka śliwek kalifornijskich
puszka kukurydzy
torebka ugotowanego ryżu
pęczek koperku
sól, pieprz
majonez
śliwki i pora pokroić ,koperek drobno posiekać , wszystko razem połączyć.
I już.
5 kg ogórków
1 kg cebuli
2 opakowania pieprzu ziołowego
0,5 l octu
0,5 kg cukru
4 łyżki soli
Ogórki pokroić w paski o grubości 1,5cm. Cebulę pokroić na paseczki i dodać do ogórków. Pozostałe składniki bez octu połączyć z ogórkami. Odstawić na 2 godziny. Dodać ocet i znowu odstawić na 1 godzinę.
Włożyć do słoiczków.
Pasteryzować 4 - 5 minut.
Przepis na to ciasto był w mojej rodzinie przekazywany z pokolenia na pokolenie .Polecam , ciasto jest puszyste i zachowuje długo świeżość.
Składniki na dużą ilość ciasta :
-1 kg mąki pszennej
-1 1/2 szk letniego mleka
-20 dag cukru pudru
-4 duże jajka
-15 dag masła
-opakowanie cukru waniliowego
-7 dag drożdży
Składniki na kruszonkę :
-pół szklanki cukru pudru
-pół szklanki mąki
-pół kostki masła
-mąkę , żółtka rozkłócić z mlekiem
-wcześniej w 4 łyżkach mleka rozprowadzić drożdże
-dodać do mąki roztopione i wystudzone masło , rozczyn drożdżowy
-a następnie pozostałe składniki czyli cukier waniliowy i cukier puder
-zagnieść dość gęste ciasto
-ubić sztywną pianę z białek i dodać do ciasta
-ponownie zagnieść
-ciasto zawinąć w lnianą ściereczkę , włożyć do miski z zimną wodą
-gdy wypłynie , wyjąć z wody
-wyłożyć do blachy wysmarowanej masłem i posypanej bułką tartą
-przygotować kruszonkę , mąkę , cukier puder i masło razem zagnieść , posypać ciasto
-piec w nagrzanym piekarniku do ok 190 stopni ok 60 min
Uwaga podczas pieczenia nie otwierać piekarnika , zaraz po upieczeniu nie wyjmować od razu ( grozi to opadnięciem ciasta ), uchylić drzwiczki piekarnika , wystudzone ciasto wyjąć .
Życzę smacznego!
Ciasto: 5 jaj,6 łyżęąki przennej,3 łyżki mąki ziemniaczanej,2/3 szkl.cukru,torebko cukru waniliowego,łyżeczka proszku do pieczenia.
Krem: niepełna szklanka śmietany kremówki,4 łyżki cukru,2 jaja,3-4 łyżki konfitury malinowej,2 łyżeczki żelatyny,sok z cytryny,maliny do dekoracji
Na parze utrzeć na puch jaja z cukrem.Zmieszać obie mąki zproszkiem do pieczenia i cukrem waniliowym.Dodać do masy jajecznej,delikatnie wymieszać.Ciasto rozwałkować(tak jak na roladę)na dużej blaszce wyłożonej pergaminem.Piec 10-12 min.w 170-180 stopniach.Wyłożyć ciasto na ściereczkę,zdjąć pergamin.Żelatynę namoczyć w 2-3 łyżkach zimnej wody.Żółtka utrzeć z 3 łyżkami cukru.Żelatynę podgrzać,dodać sok z cytryny,lekko schłodzić i zmieszać z żółtkami.Chłodną śmietanę ubić i dodać do niej resztę cukru.Połowę śmietany wymieszać z masą jajeczną.Foremkami o różnych kształtach wykrawać ciasteczka biszkoptowe.Połowę posmarować konfiturą i gęstniejącym kremem.Przykryć je pozostałymi ciasteczkami,ozdobić resztką bitej śmietany i malinami.
20dag maku 20dag kokosu 9 białek 1,5 szklanki cukru 1 łyżeczka proszku do pieczenia 1 łyżka mąki ziemniaczanej 1 paczkę biszkoptów okrągłych1 budyń biały
Mak sparzyć i przekręcić 3 razy prze maszynkę. Pianę ubić z cukrem i połączyć z makiem, kokosem, mąką i proszkiem do pieczenia. Przełożyć do formy wyłożonej folia aluminiową. Piec ok. 50 minut. Zrobić krem budyniowy, wyłożyć na ciasto, na krem położyć biszkopty maczane w wódce lub koniaku, oblać polewą czekoladową. Można zastąpić krem budyniowy kremem ajerkoniakowym lub innym z Delecty –3 paczki.
50 dag mąki
1 kosta margaryny
1 jajko
1 żółtko
1/2 szklanki śmietany
cukier wanilinowy
6 dag drożdży
szczypta soli
powidła lub kostki czekolady
Drożdże wkruszyć do śmietany, dodać jajko, żółtko, cukier wanilinowy i szczyptę soli. Składniki dobrze wymieszać. Zostawić do wyrośnięcia. Mąkę posiekać z margaryną, a następnie dolać wyrośnięte drożdże i zagnieść ciasto. Ciasto rozwałkować i pokroić w trójkąty. Na każdy trójkąt położyć powidła bądź kostkę czekolady a następnie zwijać rogaliki.
Piec 10-15 min. w temp. ok 1800C
Gorące rogaliki posypać cukrem pudrem.
Smacznego!
2-3 podudzia kurczaka
1 szkl. ryżu
1 czerwona papryka
5 kawałków suszonych pomidorów
1 lampka wytrawnego czerwonego wina
2 szkl. bulionu
parmezan
Kurczaka dowolnie przyprawić (sól, pieprz) i smażyć aż będzie miękki i zdjąć z patelni. Na pozostałym tłuszczu przesmażyć surowy, suchy ryż, aż zmieni kolor. Następnie zalać go winem, a gdy się wchłonie dodać pomidory drobno pokrojone i stopniowo dadawać bulion (miarka bulionu, poczekać aż ryż go wypije, następna miarka bulionu, aż do wyczerpania bulionu). Wraz z ostatnią porcją płynu dodać drobno pokrojoną paprykę. Jak ryż wypije cały płyn i będzie już miękki ale nie rozciapciany, popieprzyć, dodać kurczaka i posypać serem, Następnie podawać.
Już na talerzu można posypać natką pietruszki lub kolendrą.
40 dag pieczarek,3 - 4 suszone podgrzybki,1 litr bulionu jarzynowego,1 listek laurowy,2 - 3 ziarenka ziela angielskiego,1/2 łyżeczki tymianku,1 szklanka ryżu ugotowanego na sypko, albo kaszy kuskus,albo ugotowana na sypko drobna kasza,
2 bułeczki,3 jajka,2 łyki posiekanej natki pietruszki,sól,pieprz.,
Suszone grzyby umyć, rozkruszyć, zalać szklanką ciepłej wody, moczyć 2 - 3 godziny.
Pieczarki oczyścić, pokroić w plasterki. do namoczonych grzybów dolać 0,75 litra bulionu, dodać listek laurowy, ziele angielskie i włożyć pieczarki. Doprawić do smaku solą i pieprzem. Gotować około 40 pod przykryciem na małym ogniu.
Bułki pokroić w kostkę, zalać resztą bulionu. kiedy się namoczą, odcisnąć.
Ryż wymieszać z bułką, jajkami, tymiankiem i natką pietruszki.
masę doprawić do smaku solą oraz pieprzem.
Uformować małe knedelki wielkości orzecha włoskiego, włożyć do osolonego wrzątku i gotować 6 - 7 minut na małym ogniu od przykryciem.
Zupe wlać do talerzy. Do każdej porcji włożyć po kilka r yżowych knedlików.
Zupę posypać zieleniną.
Rada:
jeśli masa na knedliki wyjdzie nam rzadka, możemy ją zagęścić odrobiną bułki tartej, Jeśli pieczarki są bardzo małe gotujemy je w całości, Przed podaniem zupy łyżką cedzakową wyjmujemy suszone grzybki.
0,5 kg kapusty
1 marchew
1 cebula
5 dag mielonych orzechów
1 łyżeczka soli
1/3 szklanki oleju
Kapustę drobno posiekać. Dodać soli i zostawić na pół godziny. Marchew zetrzeć na grubych oczkach. Cebulę drobniutko posiekać. Dodać mielonych orzechów, oleju. Wszystko wymieszać.
Ziemniaki około 3kg.
Pieczarki 0,5 kg.
Cebula 6 sztuk
ser zółty 20dkg
2 śMIETANY
Kiełbaska z 0,5kg. a moze być zamiast kiełbaski 0,5 kg. mieska mielonego.
Tłuszcz do podsmażenia
Polecam przyprawe Kamis nazywa sie przyprawa do dań z ziemniaków lub sól pieprz
To są proporcje na dużą zapiekankę. Tak ogóle od razu mówię, że nie trzeba się ściśle trzymać może być więcej może być mniej ile, kto kupi lub ile, kto ma i ile mu potrzeba.Z tych proporcji najada się 3 osobowa rodzina (2 dorosłych i 10latek:))z dokładkami i dużymi porcjami i jeszcze trochę zostaje, bo danie syte i pyszne i do odgrzewania/
Obieramy ziemniaczki i gotujemy jakieś 10 minut w dobrze osolonej wodzie. Takie niedogotowane ziemniaki studzimy i zimne kroimy na plastry. Mniej więcej dzielimy na 3 części, bo będą potrzebne na 3 warstwy.
Cebulkę kroimy w kostkę i obsmażamy do zeszklenia na maśle oleju lub smalcu,(kto co ma)
Pieczarki również w kosteczkę i również obsmażamy na dużym ogniu odkryte(maja się podsmażyć a nie podusić).Później pieczarki z cebulką mieszamy i jest to jeden składnik(obsmażamy osobno nie razem wypróbowałam i tak i tak i jest lepsze, kiedy smażymy osobno i później mieszamy)Dodajemy albo przyprawę do ziemniaków Kamisu lub sół,pieprz może być bazylia,majeranek, jak kto lubi dla smaku.
Kiełbaskę lub męsko mielone również obsmażamy, ale nie za bardzo żeby nie spiec.
Ser żółty ścieramy i mieszamy go ze śmietaną dodając albo przyprawę Kamisu albo soląc i pieprząc.
Smarujemy brytfankę masłem.
Układamy warstwę ziemniaków.Na nią kładziemy POŁOWE farszu pieczarkowo -cebulowego a na ten farsz połowę mięsa lub kiełbaski. Znów na to kładziemy ziemniaczki i ponownie resztę farszu cebulowo- pieczarkowego i mięsa lub kiełbaski.Nastepnie ostatnia warstwę ziemniaków.Polewamy to teraz śmietaną wymieszana z serem żółtym i doprawioną.
Na to wszystko kładziemy masło.
To znaczy po kawałku masła w wielu miejscach, aby rozpuszczając się tłuszcz pokrył równomiernie zapiekankę.
Wstawiamy do piekarnika na 1-1,5 godziny. Zaglądamy czasami można nakówać w trakcie pieczenia, aby tłuszcz dostawał się do środka.
Zapiekanka pyszna na obiad, ale mysle, że można sobie zrobić i odgrzać jak przyjdą znajomi prosta i fajna dość tania i syta.Mysle ze generalnie, czym więcej farszu tym smaczniejsza.
1 kg skrzydełek
0,5 łyżeczki białego pieprzu
5 łyżek oliwy
4 łyżeczki vegety
1 koncentrat pomidorowy
skrzydełka ułożyć do żaroodpornego naczynia resztę składników wymieszać i zalać nimi skrzydełka. następnie wstawić to na 24 godz. do lodówki. Piec ok. 1 godz. w tem. 200C
-ziemniaki
-smietana
-swiezy czosnek
-ser zolty
-osolone ziemniaki ugotowac
-po ugotowaniu, odcedzic i ugiesc ze smietana ( konsystencja ziemniakow po ugnieceniu ze smietana ma byc lepka)
-gdy ziemniaki przestygna uformowac kulke(kotleta) ,zrobic palcem dziurke i wlozyc tam rozgnieciony w prasce czosnek oraz maly kwadracik sera zoltego
-kotlecika zamknac i smazyc ze wszystkich stron na glebokim oleju
BARDZO POLECAM TO PROSTE DANIE MILOSNIKOM CZOSNKU I ZIEMNIAKOW- JA I MOJA RODZINKAM BARDZO LUBIMY TAKIE KOTLECIKI-MAM NADZIEJE ,ZE I WAM BEDA SMAKOWALY...SMACZNEGO!!!
Okolo 2 litrow swiezych kurek
2 lyzeczki soli
1 suszona papryka chili ( ostra)
Zalewa:
200 ml octu ( 12%)
300 ml wody
250 ml cukru
2 cale rurki cynamonu
6 calych gozdzikow
1 maly listek bobkowy
1 lyzeczka srodka do konserwacji w plynie
Oczysc kurki albo inne twarde grzyby. wieksze grzyby podziel na mniejsze kawalki.
Kladz grzyby i sol warstwami do garnka, przykryj pokrywka i dus 15 minut zeby grzyby zmniejszyly objetosc.
Wloz grzyby do sloika, umiesc suszona papryke chili w srodku.
Wymieszaj zalewe z przyprawami i zagotuj, zeby cukier sie rozpuscil.Usuwaj szumowine dokladnie.
Zalej tym grzyby, zakrec sloik i odstaw do drugiego dnia.
Na drugi dzien zlej zalewke i zagotuj ostro pare minut. Zdejmij z ognia i dodaj srodek konserwacyjny.
Wloz grzyby do nowych czystych sloikow/sloika i zalej goraca zalewa.Zakrec pokrywke pozadnie.
Sterylizuj w goracym (90 stopni C) piekarniku przez 10-15 minut.
Uwaga: jak masz mniejsze sloiki podziel papryke i inne przyprawy rowno.
750g steku (gr.2½cm) z warstwą tłuszczu,
marynata: otarta skórka i sok z ½ cytryny, listki tymianku, 2 ząbki czosnku, sporo oliwy dobrej jakości, sól, pieprz;
Stek grillować po 4 minuty z każdej strony (mięsko w środku będzie różowe). Składniki marynaty wymieszać. Po upieczeniu na chwilę zamarynować mięso. Podawać z sałatą.
6 jajek
kukurydza w puszce
5 plasterków szynki
2 pory białe części
seler w słoiku
ananas
1 łyżeczka musztardy,majonez
sól,pieprz
Wszystko pokroić wcześniej i układać warstwami
Sernik pani Reni – doskonały
Ciasto:
Biszkopt:
3 jajka,
3 łyżki cukru,
3 łyżki mąki
lub
Kruche:
1 ½ szklanki mąki krupczatki,
½ kostki masła,
3 żółtka,
1 łyżeczka proszku do pieczenia,
½ szklanki cukru pudru,
2 łyżki śmietany
1 cukier wanilinowy
Ser:
1,6 kg twarogu tłustego (ale nie z wiaderka)
2,2 szklanki cukru drobnego (do pieczenia)
14 jajek
34 dkg masła lub Kasi
4 czubate łyżki mąki ziemniaczanej
aromat
bakalie
Ciasto:
Biszkopt – białka oddzielić od żółtek, ubić ze szczyptą soli na sztywno, dodawać po łyżce cukru ciągle ubijając. Gdy masa jest jednolita i puszysta wsypać przesianą mąkę i delikatnie wymieszać. Piec około 20 minut w 160 stopniach. Na upieczony biszkopt wyłożyć masę serową.
Kruche: mąkę posiekać z masłem, dodać resztę składników i zarobić nożem. Szybko zlepić produkty (nie wyrabiać długo ręką, bo się „zaciągnie” i będzie niesmaczne). Wstawić na godzinę do lodówki, po czym rozwałkować. Wyłożyć na blaszkę o wysokich brzegach i podpiec na złoty kolor. Na podpieczone ciasto wyłożyć ser i piec około 50 minut w temperaturze 16- 170 st.
Ser.
Zmielić 2 razy lub raz przez sitko do pasztetu. Tłuszcz roztopić i odstawić do wystygnięcia. Oddzielić żółtka od białek i ukręcić kogel - mogel z żółtek i cukru. Gdy cukier się rozpuści wlewać po trochę letni tłuszcz stale ucierając. Utarte żółtka dodawać porcjami do twarogu i ucierać mikserem. Gdy masa jest jednolita i puszysta dodać mąkę, aromat i bakalie i jeszcze ucierać. Ubić pianę z białek dodając sporą szczyptę soli. Gdy piana jest sztywna i po odwróceniu miski nie wypada z niej dodać do masy serowej i delikatnie, ale dokładnie wymieszać. Wyłożyć na upieczony biszkopt lub kruche, wyrównać powierzchnię i piec w 160 stopniach około 50 minut. Po tym czasie wyłączyć temperaturę, ale zostawić termoobieg jeszcze przez około 10 minut, nie otwierając piekarnika. Posypać cukrem pudrem lub polać ulubioną polewą.
ciasto:
2,5 szkl.mąki pszennej
1 masło roślinne (250 g.)
1 serek homogenizowany waniliowy
2 łyżeczki proszku do pieczenia
dodatkowo:
6 jabłek
cynamon
lukier:
ok.1 szkl.cukru pudru
2 łyżki śmietany
Składniki ciasta zagnieść i odłożyć na ok.2 godz.do lodówki.Jabłka pokroić na ósemki,wymieszać z cynamonem.Schłodzone ciasto podzielic na 2 części,rozwałkować.Na jeden placek wyłożyć jabłka,przykryć drugim.Piec ok.1 godz.Po wyjęciu z piekarnika od razu posmarować lukrem.
Lukier: wymieszać cukier ze śmietaną i gotowe(można dodać odrobinę soku z cytryny)
Smacznego!
10 dag masła
15 dag twarogu
2 łyzki śmietany 30 %
1 łyzka posiekanej pietruszki i bazylii
sól, papryka ostra
20 dag szynki
4 łyżki oliwek faszerowanych papryka
kilka listków bazylii
Miękkie masło utrzeć z twarogiem oraz smietanką. Oprószyć masę solą i ostrą papryką. Posypać posiekaną natką pietruszki i bazylii.
Wymieszać.
Szynkę pokroić w plasterki, posmarować masą twarogową.Zawinąc w folię i włozyć na pół godziny do lodówki.
Po upływie czasu odwinąć folię, pokroić na mniejsze części szerokości 2-3 cm. Udekorować listkami bazylii i faszerowanymi oliwkami. Spiąć wykałaczkami.
2 filety z lososiagarsc posiekanych swiezych ziol (natka pietruszki,tymianek,rozmaryn)4 cebulki dymki4 suszone pomidorki100 g kuskusu, 1 lyzka oliwy200 ml goracego bulionu warzywnego(z kostki) + brazowy papier do pieczenia
1. Kuskus wsypac do miski i zalac go goracym bulionem i oliwa. Zafoliowac i odstawic na 10 min a nastepnie roztrzepac widelcem. Dodac do niego posiekane ziola ( zostawic troszke na potem ), pokrojone cebulki oraz pokrojone suszone pomidory. Doprawic sola i pieprzem i wymieszac.
2. Rozgrzac piekarnik do 200 st. Z papieru do pieczenia wyciac 2 duze prostakaty.
Na srodek kazdego z nich wsypac po porcji kuskusu oraz po kawalku lososia .
Na koniec posypac pozostala czescia ziol.
3. Zlozyc papier na pol i zawinac boki- tworzac paczuszki . Wlozyc je do nagrzanego piekarnika i piec ok 15- 20 min.
PODAWAC W PACZUSZKACH
Składniki dla 4 os:
4 piersi z kurczaka (mogą być podwójne, to zależy jakie macie duże brzuszki)mieszanka warzyw chinska, możesz skomponować swoje warzywa np. papryka, pieczarki, pomidor, kiełki soi - wszystko co lubisz tutaj swietnie pasujeser najlepiej jakiś delikatny np. biała mozzarela jedno opakowanie
cebula, czosnekprzyprawy: przyprawa chińska Kamis, lub 5-smaków, oraz coś do piersi np. zloty kurczak Kamis4 łyżeczki masłaPotrzebny asortyment:
folia aluminiowanaczynie żaroodporne, lub nawet zwykła blaszka do pieczeniapiekarnik i ... odrobine chęci :)
Zaczynamy od umycia i przyprawienia piersi, jeśli ktoś ma takie życzenie może je wcześniej ubić, ale ja nie widzę takiej potrzeby - mięsko i tak będzie bardzo soczyste i delikatne. Przyprawić piersi mozna dzień wcześniej dla wyraźniejszego smaku.
Następnie urywamy sobie folię aluminiową długość ok. 50-55 cm, w zależności jakie duże mamy piersi. Składamy folię na pół. Układamy jedna pierś na wczesńiej przygotowanej folii i układamy warstwami składniki. Najpierw połózmy cebulę pokrojoną w talarki, oraz czosnek w plasterki ( jeśli ktoś nie lubi czosnku - całkiem śmiało można go pominąć, lub przyprawić nim same piersi), później ser mozzarella również pokrojona w plastry, a na samym końcu warzywa z mieszanki, lub własnej kompozycji. Kiedy nasza piramida będzie już gotowa przyprawiamy przyprawą chińską i na samym czubku kładziemy łyżeczke masła.
Zawijamy piersi w folię, nie musi być dokładnie, ważne żaby mniej więcej były zamknięte. Wsadzamy do żaroodpornego naczynia, które napełniamy wodą tak ggzieś do 1/3 wysokości. Tak przygotowane piersi wsadzamy do piekarnika nagrzanehgo ok. 200 stopni C na jakieś 45 min do 1 h, im dłuzej tym lepiej.
W trakcie pieczenia uważajcie, żeby woda Wam nie wyparowała, jaśli wyparuje dolejcie od nowa. Po upieczeniu nie wyciagamy piersi z folii tylko w niej podajemy uchylając ją lekko. Jest to bardzo sycące danie, więc nic nie musicie do tego podawać, jednak wspaniale pasuje z ryżem.
życzę smacznego!
1 kg dojrzałych pomidorów
2 czerwone papryki
3 kwaśne jabłka
4 cebule
4 ząbki czosnku
2 łyżki sosu Sambal Oelek
2 łyżki octu balsamicznego
kawałek imbiru (świeżego)
pieprz, sól, cukier
0.5 szklanki czerwonego octu winnego
Pomidory - wycinam szypułki, nakrawam na krzyż z drugiej strony i zalewam wrzątkiem, po kilku minutach wyjmuję, obieram ze skórki, kroję na tzw. ósemki.
Paprykę - usuwam nasiona i kroję na niewielkie kawałki.
Jabłka - obieram, kroję na ósemki, usuwam gniazda nasienne.
Cebulę - obieram i kroję na ósemki.
Wszystko wrzucam do garnka odpowiedniej wielkości, dodaję sos Sambal Oelek, pokrojony drobno czosnek, pokrojony lub starty imbir, sól, pieprz i cukier oraz ocet balsamiczny. Wszystko zalewam octem czerwonym i doprowadzam do wrzenia, a następnie gotuję na niewielkim ogniu przez ok. 40 min. CAŁY CZAS MIESZAJĄC. Chutney powinien mieć wyczuwalne kawałki warzyw (cebuli, jabłek, papryki), gorący wkładam do słoików i dobrze zamykam. Nie trzeba pasteryzować. Przepyszny jako dodatek do wędlin, mięsa oraz do potraw grillowych. SMACZNEGO!!!
1 Bakłażan
Oliwa z oliwek
tzatziki:
1 gęsty jogurt naturalny lub serek naturalny typu tosca
1 ogórek świeży
mięta suszona (łyżeczka)
2 ząbki czosnku (lub mniej, jeśli wolimy łagodniejsze)
sól
Wykonujemy tzatziki. W miseczce mieszamy razem jogurt (lub serek) wraz z obranym, startym i odsączonym (!!! - tzatziki nie mogą być zbyt wodniste) ogórkiem.
Wrzucamy roztartą w palcach miętę (ok. łyżeczki) oraz zgnieciony czosnek. Dodajemy malutką ilość soli do smaku, aczkolwiek tzatziki nie mają być wyraźnie słone!
Smażymy bakłażan
Bakłażana kroimy na 1-cm plastry. Solimy z obu stron i odkładamy na kilka chwil, żeby zniknęła goryczka. (Młode bakłażany nie są gorzkie, ale możemy na nie nie trafić)
Smażymy je na gorącej oliwie z obu stron, na złoto.
Ostrożnie zdejmujemy z patelni (bakłażan robi się bardzo miękki i delikatny). Jemy natychmiast, polane tzatzikami.
fantastyczne danie na szybką, letnią przekąskę:)
25 dkg mąki
25 dkg cukru
25 dkg masła
5 jaj
20-30 dkg bakali(rodzynki,figi,daktyle,skórka pomarańczowa,owoce kandyzowane,
orzechy,migdały i inne)
pół łyżeczki sody oczyszcanej
1-2 łyżki mleka
masło i bułka tarta do formy
Masło i żółtka utrzeć na jednolitą masę,dodać ubitą na sztywno pianę z białek,
lekko wymieszać.Pod koniec dodać sodę oczyszczoną rozpuszczoną w mleku.
Odpowiednio przygotowane bakalie wymieszać z mąką i połączyć z utartą masą.
Ciasto wyłożyć do formy wysmarowanej masłem i wysypanej tartą bułką.
Wstawić do dobrze nagrzanego piekarnika i piec ok.45 minut.
Ciepły wyjąć z formy i pozostawić do wystygnięcia.
Keks jest bardzo smaczny i długo świeży.Smacznego.
50 dkg mąki,
kostka margaryny,
5 dkg drożdży,
2 jaja,
2 łyzki śmietany,
cukier waniliowy,
marmolada albo dżem a najlepiej powidła,
cukier kryształ,
białko jaja
Mąkę posiekać z margaryną, dodać jaja, drożdże, śmietanę, i cukier waniliowy.
Wyrobić ciasto. Gdy będzie miało jednolitą konsystencję zawinąć w płócienną szmatkę (czystą :) ) i włożyć do dużego garnka z wodą.
Gdy wypłynie na wierzch - jest gotowe.
Następnie wyjąć, rozwałkować, pokroić w kwadraty, posmarować dżemem i zwinąć w rogaliki.
Każdy umoczyć w roztrzepanym białku, a potem zanurzyć w cukrze i ułożyć na blasze.
Upiec na jasnozłoty kolor w średnio nagrzanym piekarniku.
dodatkowe informacje
Najlepsze na I śniadanie z zimnym mlekiem...
40 dag mąki,
15 dag masła,
5 dag drożdży,
3 łyżki śmietany,
opakowanie cukru waniliowego,
skórka otarta z cytryny,
2 łyżki cukru pudru,
2 jajka,
puszka masy makowej,
tłuszcz do formy
Drożdże rozpuścić w śmietanie. Posiekać z mąką, solą, masłem, cukrem waniliowym, cukrem pudrem, skórką z cytryny i jajkami. Zagnieść ciasto (powinno być niezbyt ścisłe). Ciasto cienko rozwałkować, nadając mu kształt prostokąta. Pokroić na blaty wielkości foremki do keksu. Foremkę wysmarować tłuszczem. Układać kolejno blat ciasta oraz warstwę masy makowej. Postępować w ten sposób, aż do wyczerpania składników. Wierzch stefanki ozdobić kratką z reszty ciasta. Przygotowaną stefankę odstawić na godzinę w ciepłe miejsce, żeby ciasto podrosło. Wstawić do średnio nagrzanego piekarnika. Piec około 45 minut w temperaturze 180 stopni.
Ciasto na pierogi:
ok. 45 dag mąki
ciepła woda
pół łyżeczki soli
olej lub oliwia
Farsz:
ok. 40 dag kapusty kiszonej
ok. 30 dag pieczarek
mięso gotowane (może być z rosołu) ja robiłam z mieszanki - indyka, kurczaka i kaczki
większa cebula
kilka suszonych grzybków
ziarenka smaku
duża ilość suszonych ziół: tymianek, bazylia, oregano, majeranek
pieprz z młynka
ziele angielskie
liść laurowy
masło
Dodatkowo:
średnia cebula
20 dag ładnego wędzonego boczku
Przygotowanie farszu:
1. Kapustę płuczemy, kroimy na drobno, zalewamy niewielką ilością wody dodajemy ziele i liść. Grzybki (wcześniej namoczone) kroimy drobno, i wraz z wodą w której się moczyły dodajemy do kapusty. Gotujemy do miękkości. Miękką kapustę z grzybami odcedzamy na sicie.
2. Mięsko gotowane (może być ze skórką - będzie bardziej soczyste) mielimy przez maszynkę, doprawiamy ziołami i ziarenkami smaku. Smażymy na patelni wraz z pokrojoną w kostkę cebulką.
3. Pieczarki pokrojone z plasterki rumienimy (do odparowania wody) na patelni na niewielkiej ilości masła.
4 Kapustę z grzybkami, mięso z cebulką i pieczarki łączymy i wyrabiamy na farsz. Doprawiamy pieprzem, ziarenkami smaku.
Ciasto:
1. Wszystkie składniki wyrabiamy na gładkie elastyczne ciasto. Rozwałkowujemy bardzo cienko.Wykrawamy większą szklanką pierogi i nadziewamy farszem, szczelnie zlepiając widelcem.
2. Gotujemy w osolonej wodzie z dodatkiem oleju, do wypłynięcia i jeszcze 3-4 min.
3. Wędzony boczek kroimy w kostkę i smażymy na patelni, do wytopienia tłuszczu.
4. Cebulkę kroimy w piórka i rumienimy na łyżeczce masła.
Ugotowane pierogi wyjmujemy i okraszamy boczkiem i cebulką.
Smacznego!
Składniki:
biszkopt z 6 jajek upieczony w formie 25/40Krem:
25 dkg chałwy
25 dkg masła6 łyżek cukru drobnego4 łyżki rodzynek6 łyżek siekanych orzechów3 łyżki spirytusustaeta czekolada na grubej tarce
Przygotowanie:
Biszkopt upiec na złoty kolor ,ostudzic i przekroić na 2 części (plasry).
Masło utrzeć z cukrem na puszystą masę i dodać pokruszona chałwę (ja używam kakaowej).Pod koniec ucierania dodać orzechy siekane bardzo drobno lub mielone ,rodzynki i spirytus lub wórkę.
Na jedną część biszkoptu wyłozyć 3/4 kremu,przykryć drugą część biszkoptu,lekko docisnąć i posmarować reszta kremu.Wierzch ciasta udekorować grubo tartą czekoladą.Wstawic do lodówki na ok.3 godziny.
500 g filetów z ryby np.mintaj
2 cebule, 2 papryki świeże kolorowe, 4 ogórki konserwowe
Ciasto naleśnikowe:1 jajko, 1 szklanka mleka,
1 szklanka mąki, sól
Zalewa: 1 szklanka wody, pół szklanki oleju,
1 koncentrat pomidorowy, 3 łyżki keczupu, 3 łyżki cukru,
6 łyżek octu, 1 łyżka soli, liść laurowy, ziele angielskie
Rybę pokroić na porcje i usmażyć w cieście naleśnikowym. Cebule, papryki i ogórki pokroić w kostkę. W naczyniu układać na zmianę warstwami rybę i pokrojone warzywa. Składniki zalewy zagotować i gorącą zalać rybę. Odstawić na kilka godzin.
Porcja dla 1 osoby:
makaron sphagetti
250g brokła3 łyżki oliwy z oliwek2 ząbki czosnku1 pomidor
Do gotujacej i osolonej wody wrzucamy makaron sphagetti i brokuła podzielonego na male różyczki. Gotujemy razem około 10 - 12 minut.
Na patelni rozgrzewamy oliwę dodajemy do niej pomidora pokrojonego na ósemki i ząbki czosnku przekrojone na pół. Przesmażamy do momentu "rozciapciania" pomidora.
Odcedzamy brakuły z makaronem, polewamy "pomidorowo-czosnkowym" olejem i pieprzymy.
Przepis banalnie prosty a jaki pyszny. Jest to orginalny przepis pochodzacy z poludnia Włoch.
Smacznego !
1 kg ryby słodkowodnej (np. szczupak)
1,5 litra wody
1 czubata łyżeczka przyprawy do ryb
1 por
1/4 selera
2 marchewki
1 pietruszka
1 cebula
przyprawy (2 liście laurowe, pieprz ziarnisty, ziele angielskie,sól, pieprz)
sok z cytryny do smaku
2 łyżki masła
2 łyżki mąki
1/4 szklanki słodkiej śmietanki 30%
posiekana natka pietruszki
Warzywa obrać, pokroić na grubsze części, zalać wodą, dodać sól, ziele angielskie i liście laurowe, gotować 15 min. Następnie dodać umytą i podzieloną na kawałki rybę, przyprawę do ryby, gotować na bardzo małym ogniu 25 min.
Wszystko przecedzić przez gęste sitko. Czysty bulion rybny wstawić na palnik na mały ogień, doprawić sokiem z cytryny, solą i pieprzem.
Z masła i mąki zrobić jasną zasmażkę, wlać trochę buliony, roztrzepać rózgą, żeby nie było grudek, wlać do bulionu, wymieszać i chwilkę gotować.
Ugotowaną marchewkę pokroić w kawałki, selera w drobną kostkę, wszystko dodać do zupy, zaprawić słodką śmietanką.
Rybę obrać z ości, rozdrobnić, dodać do zupy, na końcu dodać posiekaną natkę z pietruszki.
Smacznego.
3 sosy do spaghetti bolognese Amino albo Knor
3 duze pomidory
300g pieczarek
1 mala papryka
1 ząbek czosnku
500g makaronu do spaghetti
2 łyżeczki pikli ale pokrojone w drobna kostke (do smaku)
500g miesa mielonego wolowo-wieprzowego albo wolowego
3 duze cebule
sól
pieprz
wegeta
majeranek
oregano
listek bazyli (do ozdoby)
tarty ser (do ozdoby)
Do sredniego garnka wlac troche oliwy i wrzucic posiekana cebule w drobna kostke smazyc do przyzlocenia cebulki.Jak cebula bedzie juz dobra dodajemy mieso mielone rozrywamy je w kawalki zeby szybciej sie ugotowalo przyprawiamy sola pieprzem i wegeta do smaku.Jak juz mieso bedzie miekkie dodajemy pokrojone w kostke pomidory bez skorki i smazymy.W oddzielnym garnku przysmazamy pieczarki gdy beda dobre dodajemy je do cebuli miesa i pomidorow.Nastepnie dodajemy papryke pokrojona w kostke.Gdy wszystko sie gotuje bierzemy zabek czosnku i siekamy drobno nastepnie dodajac go do garnka gdy wszystko juz prawie dochodzi wlewamy wode tyle ile jest napisane na odwrotach sosow czyli okolo 4 szklanki wody i wsypujemy sosy ,przy tym samym mieszajac dokladnie zeby nie powtaly grudki gdy sos zaczyna wrzec mozemy dostypac oregano i majeranek do smaku oraz wrzucamy dwie łyżeczki pokrojonych pikli mieszamy do zgestnienia.(UWAGA jak sos jest zbyt zadki w malej filizance wsypujemy make z woda mieszamy do uzyskania jednej masy i mieszajac sos dolewamy mase zeby go zgestnic).Ugotowany makaron ukladamy na talerzy zalezwamy sosem przyozdabiamy tartym serem i listkiem bazylii.GOTOWE !
ok 1kg skrzydełek
przyprawa do gyrosa
czerwona papryka
przyprawa w kostce - czosnek
grzanki:
pół bochenka chleba (najlepiej pieczywo mieszane)
trzy łyżki masła (margaryny)
dwa ząbki czosnku
łyżka oliwy z oliwek (olej też się nada)
suszona bazylia
sól i pieprz do smaku
sałatka:
sałata lodowa
ogórek zielony
papryka czerwona
pół sporej czerwonej cebuli (jak jest średnia to może być cała)
mały słoiczek czarnych oliwek
ser feta
oliwa z oliwek
łyżeczka octy balsamicznego
oregano
sól, pieprz do smaku
ew. ząbek czosnku
skrzydełka nacieramy przyprawami i wkładamy do rękawa do pieczenia.
pieczemy w piekarniku ok 1h w 200stopniach
przygotowanie grzanek:
z podanych składników robimy masełko, czosnek wyciskamy przez praskę i dodajemy do masy, podobnie jak bazylię.
takim oto masełkiem smarujemy kromki chleba i wkładamy do piekarnika na ok.7min. (więc trzeba tak wycyrklować, żeby zacząć je piec jak już skrzydełka będą prawie gotowe)
sałatę rwiemy na małe kawałki
dodajemy pomidory, paprykę i ogórka pokrojone w kostkę
cebulę kroimi w bardzo cieniutkie półplasterki
dodajemy fetę pokrojoną w kosteczkę
oliwki pokrojone w plasterki
całość polewamy octem, oliwą doprawiamy oregano i innymi przyprawami i delkatnie mieszamy.
całość świetnie ze sobą współgra i jest świetną alternatywą dla ciężkich i często monotonnych obiadów składających się z ziemniaków.
1 mała kaczka barbie( około 1,20 kg )
1/2 kg łaty wołowej lub szpondru
1 por
1 mały seler
2 marchewki
1 pietruszka
1 łyżka jarzynki
sól
5 ziaren pieprzu
3 ziarna ziela angielskiego
1 mały listek laurowy
1 mała cebula,przypieczona nad gazem
4 litry wody
mały pęczek natki z pietruszki
makaron
Kaczkę pokroić i wymoczyć w zimnej wodzie.
Dobrze umyć kilka razy.
Zalać zimną wodą, zagotować(uwaga, pilnować gdy zacznie się gotować, musi zagotować się na bardzo małym ogniu.(inaczej będzie mętny)
Gotować bardzo powoli, ma tylko mrugać.
Po 30 min dodać natkę i opieczoną nad gazem cebulkę, oraz wszystkie przyprawy i warzywa.
Gotować do miękkości mięsa.
Podawać z makaronem lub kluseczkami z kaszy mannej.
1 puszka brzoskwiń
1 puszka ananasów
4 filety z kurczaka
1 puszka pomidorów bez skórki
1cebula
2-3 ząbki czosnku
sól, pieprz, papryka ostra
olej do smażenia
4 saszetki ryżu
Cebulę drobno pokroić w kostkę i zeszklić na oleju. Dodać pokrojone w kostkę mięso i zmiażdżony czosnek. Podsmażyć aby mięso nie było surowe. Ananasy i brzoskwinie (odłożyć 4 plastry ananasa i cztery połówki brzoskwiń) pokroić w kostkę i wrzucić do mięsa. Dodać do tego pomidory razem z sokiem przetarte przez sito. Wszystko razem dusić na małym ogniu. Doprawić solą i pieprzem i przyprawami. Podlewać sokiem z owoców i dusić ąż mięsko będzie całkowicie "gotowe", a sos zgęstnieje. Sos musi być słodkawy a jednocześnie pikantny.
Ryż ugotować i rozłożyć na talerzach (4 osoby), polać sosem i ozdobić pozostawionymi owocami. I jeść i zachwycać się.
6 kg buraczków
12 papryk
7 dużych cebul
1/2l octu
1/2 l wody
1 szkl. cukru
2 łyżki soli
Buraczki ugotować, obrać i zetrzeć na tarce.
Paprykę pokroić w drobną kostkę podobnie jak cebulę.
Zagotować wodę, ocet, cukier i sól - do powstałej zalewy wrzucić warzywa i wymieszać.
Wszystko pasteryzować 10 minut.
1,3 l rosołu drobiowo-wołowego
2 jajka na twardo
3 średnie ugotowane udka z kurczaka
pół puszki kukurydzy konserwowej (ok. 150 g)
1 żelatyna (50g)
natka pietruszki
12 oliwek zielonych nadziewanych papryką
1/4 strąka papryki czerwonej
1 ugotowana marchew
sól
Mięso oddzielamy od kości i zdejmujemy skórę, kroimy drobno. Jajka na twardo i marchew kroimy na plasterki. Paprykę oczyszczamy z nasion i kroimy w kostkę. Kukurydzę odsączamy z zalewy i przepłukujemy. Oliwki kroimy na połówki. W małych kubkach układamy: natkę pietruszki, jajko, marchew, paprykę, oliwki i kukurydzę. W gorącym (mocno słonym) rosole rozpuszczamy żelatynę, energicznie mieszając trzepaczką. Przestudzony wywar z żelatyną wlawamy powoli do kubków. Wstawiamy do lodówki do zastygniecia.
Smacznego! Z tych proporcji wychodzi ok. 12 średniej wielkości pojemników galarety. Do galarety można dodać ulubione składniki: zielony groszek, czarne oliwki, wędzonego łososia, czerwoną fasolę.1 kg serduszek drobiowych
3 ogórki kiszone
1/2 papryki ( może być konserwowa)
Sos Piri Piri (Bardzo ostry!)
duża cebula
Śmietanka do kawy lub do zup
pieprz
sól
Zasmażka knorr lub tradycyjna Mąka+woda
Serduszka oczyścić i poddusić w rondlu razem
z drobno posiekaną cebulą do miękkości,
podlewając od czasu do czasu wodą.
Ogórek i paprykę pokroić w kosteczkę i dodać do gulaszu.
Całość dusić chwilę by przeszło smakiem.
Doprawić solą i pieprzem, a następnie dodać około 150ml śmietanki.
Następnie dodajemy sos Piri Piri w zależności od Naszego gustu smakowego.
Sos jest bardzo ostry więc dodajemy go po trochu.
Całośc zagęścić.
Smacznego!!
5 kg ogórków
5 marchewek
5 cebul
5 ząbków czosnku
3-4 łyżeczki soli
Zalewa:
1 szklanka wody
pół szklanki octu 10%
ćwierć szklanki oleju
pół szklanki cukru
Ogórki obrać, pokroić w plasterki, posolić. Marchewkę oskrobać, zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Czosnek obrać, drobno pokroić. Cebulę pokroić w kostkę, posolić. Po godzinie odcisnąć ogórki i cebulę, wymieszać z resztą warzyw. Zagotować zalewę. Włożyć sałatkę do gorącej zalewy, wymieszać, przełożyć do słoików. Pasteryzować kilka minut.
Przepis mam z Biblioteczki Poradnika Domowego - przepisy czytelników. Sałatka jest super.
40 dkg mąki
2 jajka
5 dkg masła
sól
woda
Z mąki i jajek zagnieść ciasto, dodając tyle wody , aby było sprężyste. Ciasto rozwałkować cieniutko na grubość około 2 milimetry i zostawić do przeschnięcia na ok 20 minut.
Po tym czasie ciasto posypać mąką, pociąć w pasy szerokości 5 cm i układać jeden na drugim.Pokroić na półcentymertrowej szerokości kluski i rozsypać na stolnicy przesypując mąką. Zagotować i osolić wodę, wrzucić kluski, zamieszać i gotować od zawrzenia wody 5 minut.
Odcedzić, przelać gorącą wodą i wymieszać z masłem, co zapobiega sklejaniu się klusek.
SMACZNEGO!!!!
3-4 płaty śledziowe (solone lub z octu)
cebula
koncentrat pomidorowy
keczup
rodzynki
kwasek cytrynowy lub cytryna,
ew. cukier
Cebulę pokrojoną w kostkę zeszklić na oleju dodać keczup i koncentrat. Doprawić (cytryną i cukrem) i dodać namoczone wcześniej rodzynki, dokładnie wystudzić. Wymieszać z pokrojonymi śledziami.
Składniki:
3 kg buraków ćwikłowych.
1 kg cebuli.
Zalewa:
0,3 - 0,5 l octu 10%;
1 szkl. cukru;
2 łyżeczki soli;
10 ziaren ziela angielskiego;
10 sztuk goździków;
4-5 liści laurowych;
1 l wody.
Buraczki mają bardziej bordowy kolor, na zdjęciu wyszedł czerwony.
Wykonanie:
Buraki wyszorować i nastawić do gotowania. Kiedy już widelec będzie łatwo wchodził, odlać wodę i wystudzić, a następnie obrać za skórki i starkować na dużych oczkach.
Z wody, octu i reszty przypraw przygotować zalewę. Do gotującej się zalewy wrzucić pokrojoną w kostkę cebulę i gotować 7 minut. Odstawić na chwilę.
Buraki wymieszać z zalewą i przełożyć do słoików. Zakręcić słoiki i pasteryzować. Włożyć do garnka z letnią wodą i zagotować. Od momentu zawrzenia gotować 15 minut i wyłączyć zostawiając słoiki do wystygnięcia. Sprawdzić czy pokrywka jest wklęsła.
Sałatka z zasobów Siostry Leonilli, generalnie robi furrorę. Polecam gorąco!
1 kg twarogu
5 galaretek (2 pomaranczowe, 2 malinowe,1 dowolna)
0.5 kg herbatników
puszka ananasów
Twaróg zmielić. Galaretki rozpuścic w połowie ilości wody (2 pomarańczowe rozpuścić w pół litra wody, 2 malnowe rozpuścić w pół litra wody). Twaróg podzielić na dwie połowy i każdą połowę połączyć dokładnie mikserem z jednym rodzajem galaretki. Blachę wyłożyć folią aluminiową i na dnie poukładać jeden obok drugiego harbatniki tak aby dokładnie przykrywały blaszkę. Wylać na to twaróg wymieszany z galaretką pomarańczową. Na tą masę twarogową wyłożyć herbatniki tak samo jak na dnie i wylać drugą masę serową. Odsączyć ananasy i poukładać na serniku. Pojedyńczą galaretką rozpuścić według przepisu podanego na opakowaniu i zalać sernik i owoce. Wstawić do lodówki na min 2 godziny.
Porada:
Smaki galaretek można zmieniać zależnie od upodobań. Ważne, żeby różniły się kolorami, bo sernik wtedy lepiej wygląda.
2 kg szynka peklowana
1 obrana i przepołowiona cebula
2 litrowa coca-cola ( ale nie dietetyczna!)
1 czubata łyżka miodu
2 łyżeczki musztardy
2 łyżeczki cukru trzcinowego
garść goździków
Umieścić szynkę w garnku skórką do dołu, dodać cebulę i zalać coca-colą.Zagotować, zmniejszyć ogień, nakryć pokrywką ,ale nie całkiem szczelnie i gotować ok.2 i 1/2 godz.
Po tym czasie szynkę wyjąć z garnka, lekko przestudzić, usunąć skórkę pozostawiając cienką warstwę tłuszczyku. Ponacinać w ukośną kratkę wtykając w każdy romb goździk. Ostrożnie posmarować miodem( uważać by goździki nie powypadały). Następnie delikatnie posmarować musztardą i posypać cukrem trzcinowym.
Rozgrzać piekarnik do 240st.C piec w wyłożonej folią brytwannie ok. 10-15 min. do czasu aż glazura sie przyrumieni i pojawią się pęcherzyki powietrza.
Przepis pochodzi z książki Nigella Gryzie, jest wypróbowany - gorąco polecam.
Ps. aby otrzymać szynkę peklowaną należy surową szynkę natrzeć solą peklowaną i zostawić w lodówce na min. 24 h.
- 3 jajka
- 22 dkg cukru
- 2 torebki cukru waniliowego
- 10 dkg mąki pszennej
- 3 dkg mąki ziemniaczanej
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- garść posiekanych orzechów laskowych
- 30 dkg malin
- puszka brzoskwiń
- 6 łyżeczek żelatyny
- 50 dkg jogurtu
- sok z cytryny
- 60 dkg śmietany kremówki
maliny i bita śmietana do dekoracji
Białka ubić z 10 dkg cukru i 1 cukrem waniliowym. Kolejno wbijać żółtka. Dodać mąkę pszenną, mąkę ziemniaczaną,, orzechy i proszek do pieczenia. Wymieszać. Piec 25min., w temp.175st.
Brzoskwinie osączyć, zmiksować. Żelatynę rozpuścić. Jogurt, sok z cytryny, 12 dkg cukru i 1 cukier waniliowy wymieszać. Dodać 40 dkg ubitej śmietany. Połączyć z żelatyną.
Maliny zmiksować. Krem jogurtowy podzielić na 2 porcje. Do jednej dodać zmiksowane brzoskwinie, do drugiej zmiksowane maliny. Następnie 1/3 masy malinowej połączyć z 1/3 masy brzoskwiniowej.
Resztę śmietany ubić i schłodzić. Na cieście rozsmarować warstwami 3 tężejące masy owocowe, schłodzić. Boki posmarować bitą śmietaną, a wierz udekorować malinami. Mocno schłodzić.
3-4 jabłka
cynamon
1,5 szkl mąki
0,5szkl cukru
15 dag margaryny
2 żółtka
2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
2 łyżki brązowego cukru
Z mąki ,cukru,margaryny,proszku do pieczenia i żółtek zagnieść ciasto.Wstawić do lodówki na ok 1 godzinę.Foremkę wysmarować margaryną i osypać bułką tartą lub kaszką manną.Jabłka obrać pokroić w cząstki.Ciasto wyłożyć na blaszkę i ułożyć jabłka osypać cynamonem (ja nie żałowałam) i brązowym cukrem(można użyć zwykłego) jednak jeśli jabłka są słodkie nie trzeba ich dosładzać.Do dekoracji śmietana w spreju.
2 galaretki o smaku cytrynowym
300 g wiórków kokosowych
1 duży kefir 500 ml
1 szklanka śmietany 30 %
3/4 szklanki cukru
biszkopty
Galaretki rozpuścić w 2 szklankach wody, ostudzić.
Wiórki połączyć z kefirem i pozostawić na 30 minut.
Śmietanę ubić z cukrem.
Wiórki połączyć z galaretką i śmietaną.
W tortownicy ułożyć biszkopty a na nie wyłożyć masę.
Wstawić do lodówki na około 2 godziny.
Torcik jest pyszny i bardzo fajnie smakuje zwłaszcza w upalne dni.
(przepis zapożyczony z "Kuchnia od kuchni czyli gotowanie bez tajemnic" nr2 - gazetka dla członków klubu Winiary)
Biszkopt z 5 jaj - może być jasny lub ciemny jak kto woli.
Do masy:
2 szklanki mleka (1/2 l)
2 budynie waniliowe Dr Oetkera
4 łyżki cukru
25 dag masła lub marg.
sok z połowy cytr. lub alkohol w wersji dla dorosłych (niekoniecznie)
dodatkowo:
35 dag małych bezików (z cukierni)
30 dag krówek koniecznie kruchych najlepiej
jednosmakowych
10 dag masła
1-2 łyżki mleka
1. Upiec biszkopt w blaszce 25x40 lub większej tortownicy.
2. Przygotować masę tak jak każdą masę budyniową tzn.
z mleka, cukru i budyniu gotujemy masę,
którą po ostudzeniu wkręcamy do masła.
Na koniec dajemy sok z cytr. lub kieliszek spirytusu.
3. Tę masę wykładamy na biszkopt.
4. Na to układamy ciasno jeden przy drugim beziki (czubki bezików - bokiem), lekko wciskając.
5. W garnku rozgrzewamy masło, do tego wrzucamy krówki i 1 łyżkę mleka, to wszystko miksujemy i wylewamy jeszcze ciepłą polewę na beziki.
P.S. Ciasto jest bardzo smaczne i szybko znika. Polecam wszystkim amatorom bezów i krówek!
- 1,5kg dojrzałej pigwy,
- 1,2kg cukru,
- 2 laski wanilii,
- ok. 1l wody,
- sok z 1 cytryny.
Pigwę myjemy, obieramy, wydrążamy gniazda nasienne i kroimy w kosteczkę. Zalewamy 700ml wody i gotujemy 40 minut. Następnie owoce odsączamy i przekładamy do innego naczynia. Połowę owoców miksujemy, bądź przecieramy przez sitko.
Wywar pigwowy uzupełniamy wodą do 700ml, dodajemy cukier i sok z cytryny. Laski wanilii rozcinamy na pół, wydrążamy z nich miąższ, który razem z laskami dodajemy do syropu. Doprowadzamy do wrzenia i gotujemy jeszcze 2 minuty.
Laski wanilii usuwamy z syropu, dodajemy pigwę i gotujemy na małym ogniu około godziny, do momentu aż pozostałe owoce będą bardzo miękkie, a masa konfiturowa gęsta. Kawałki pigwy nie powinny się rozpaść, ale muszą być na tyle delikatne aby bez problemu można je było rozsmarować np. na pieczywie.
Gorącą konfiturę przekładamy po wyparzonych, czystych słoików.
Mocno zakręcamy i odwracamy do góry dnem na 15 minut.
Jeżeli lubicie konfitury o gładkiej konsystencji, bez kawałków owoców, miksujecie całość zagotowanej pigwy.
Konfitury mają niezwykły, miodowo-waniliowy smak... i chyba uzależniają. Ja już nie wyobrażam sobie śniadania, bez kromki ciemnego pieczywa z kawałkiem twarogu, posmarowanym konfiturą pigwową. Polecam.
Składniki:
2 paczki krakersów cebulowych0,5 kg drobiowego/ mieszanego mięsa mielonego (lub nawet trochę mniej)2-3 pomidorycebulaketchupser żółty starty
przyprawy: sól, pieprz ziołowy
Przygotowanie:
Cebulę siekamy, solimy i czekamy aż sie zmoży, następnie szklimy na rozgrzanym tłuszczu.
Przyprawiamy mięso i dodajemy na patelnię z cebulą.
Dodajemy trzy- cztery "chlupki- strugi" ketchupu :D
W prostokątnym naczyniu żaroodpornym układamy warstwami:
- krakersy
- połowa mięsa
- tarty ser po wierzchu
- krakersy
- połowa mięsa
- krakersy
- pomidory pokrojony w grubsze plastry
- ser tarty po wierzchu.
Całośc zapiekamy aż się ser roztopi i mm.. zajadamy :D
Aż dziw, że z krakesów też mozna zrobić zapiekankę czyż nie ? ;)